احسان رضایی

یک توسعه دهنده

معنی و مفهوم query و filter در elasticsearch

در elasticsearch , / تاریخ ارسال 11-10-1398 / 0 نظر / آخرین ویرایش 01-03-1403

توی مطالب قبلی هنگام ارسال درخواست و در قسمت body از عبارت query برای جستجوهامون استفاده کردیم.

{
 ...
  "multi_match": {
   "query": "guide"
  }
 ...
}

در واقع query به این سوال پاسخ میده: چقدر اسناد موجود با مقدار query(در اینجا guide) مطابقت داره. الستیک سرچ میزان این مطابقت رو در خروجی درخواست و متا فیلد score_ محاسبه میکنه و قرار میده. مرتب سازی/sort خروجی هم بر همین اساس و معیاره.

اما filter به دنبال این پاسخ هست که: آیا اسناد موجود با مقادیر یا عبارات مورد نظر ما مطابقت دارن؟ مشخصه که جواب آره یا نه هست و میزانی مثل score_ وجود نداره. دقیقا از نامش پیداست، برای فیلتر کردن اسناد استفاده میشه مثلا:
- آیا زمان انتشار اسناد بین 2019 تا 2020 هست؟
- آیا وضعیت اسناد در حالت انتشار قرار داره؟
- و...

GET /_search
{
 "query": { 
  "bool": { 
   "must": [
    { "match": { "title":  "Search"    }},
    { "match": { "content": "Elasticsearch" }}
   ],
   "filter": [ 
    { "term": { "status": "published" }},
    { "range": { "publish_date": { "gte": "2020-01-01" }}}
   ]
  }
 }
}

پیشنهاد

کتاب‌ها

کتاب الگوهای طراحی به بیان ساده(design patterns / دیزاین پترن)

در مهندسی نرم افزار، design patterns(الگوهای طراحی) راه حل‌های قابل استفاده برای مشکلاتی هستند که معمولاً در طراحی نرم‌افزار اتفاق می افتند.

طرح های از پیش ساخته شده‌ای که می‌توانید برای حل مشکلات آن‌ها را سفارشی کنید. شما نمی‌توانید یک الگو را با جستجو در stackoverflow پیدا و در برنامه خود کپی کنید. الگو ها یک قطعه کد خاص نیستند، مفاهیم کلی برای حل مشکلات خاص هستند. شما باید با درک این مفاهیم آن‌ها را در برنامه خود پیاده‌سازی کنید.

کتاب refactoring / ریفکتورینگ

Refactoring مجموعه‌ای از تکنیک‌هاست که به منظور اصلاح و بهبود کدهای قبلی بدون تغییر در عملکرد و رفتارشان جهت خوانایی، کارامدی و قابلیت نگهداری بیشتر انجام می‌شود.

در کتاب Refactoring اثر Martin Fowler نوشته شده: refactoring تکنیک مرتب/منظم سازی برای تجدید ساختار کد موجود است. تغییر ساختار داخلی کد بدون تغییر رفتار خارجی آن.

refactoring یک سرمایه‌گذاری و راه حلی برای مقابله با کد کثیف و بدهی فنی است که باعث کاهش هزینه‌های توسعه نرم‌افزار در آینده خواهد شد.

ارسال نظر