احسان رضایی

یک توسعه دهنده

کتاب الگوهای طراحی به بیان ساده(design patterns / دیزاین پترن)

در مهندسی نرم افزار، design patterns(الگوهای طراحی) راه حل‌های قابل استفاده برای مشکلاتی هستند که معمولاً در طراحی نرم‌افزار اتفاق می افتند.

طرح های از پیش ساخته شده‌ای که می‌توانید برای حل مشکلات آن‌ها را سفارشی کنید. شما نمی‌توانید یک الگو را با جستجو در stackoverflow پیدا و در برنامه خود کپی کنید. الگو ها یک قطعه کد خاص نیستند، مفاهیم کلی برای حل مشکلات خاص هستند. شما باید با درک این مفاهیم آن‌ها را در برنامه خود پیاده‌سازی کنید.

کتاب refactoring / ریفکتورینگ

Refactoring مجموعه‌ای از تکنیک‌هاست که به منظور اصلاح و بهبود کدهای قبلی بدون تغییر در عملکرد و رفتارشان جهت خوانایی، کارامدی و قابلیت نگهداری بیشتر انجام می‌شود.

در کتاب Refactoring اثر Martin Fowler نوشته شده: refactoring تکنیک مرتب/منظم سازی برای تجدید ساختار کد موجود است. تغییر ساختار داخلی کد بدون تغییر رفتار خارجی آن.

refactoring یک سرمایه‌گذاری و راه حلی برای مقابله با کد کثیف و بدهی فنی است که باعث کاهش هزینه‌های توسعه نرم‌افزار در آینده خواهد شد.چرا به وب فریمورک های golang نیازی نیست؟

در دست نوشته ها , / تاریخ ارسال 1398/09/09 - 00:22 / 3 نظر / 643 بازدید / آخرین ویرایش 1401/03/01 - 10:13

golang-web-freamework
زمانی که golang رو شروع کردم بلافاصله مشغول تحقیق و بررسی وب فریمورک هاش بودم. من قبلا مطلبی در مورد استفاده از فریمورک نوشتم و هنوز هم بر این عقیدم که مزیت های استفاده از فریمورک نسبت به عیب هایی که داره بیشتره. نکته جالب این بود که اغلب مخالف استفاده از فریمورک در go بودن و خب معمولا به جمله ی نیازی بهشون نداری بسنده میکردن.

برای تجربه بیشتر سراغ سه فریمورک gin، echo و روم به دیوار iris رفتم! یه نکته ی خیلی مهم وجود داشت. به نظرم این فریمورک ها به اندازه کافی کامل نیستن و هنگام توسعه زیاد اتفاق میوفته از پکیج های خارجی استفاده کنید. حقیقتا برای validator، router، middleware و error handling که میتونی پکیج هاشُ خودت توی پروژه ات به سادگی اضافه و استفاده کنی، نیازی به فریمورک نداری. در نتیجه تقریبا مزیتی نخواهد موند که از عیب هاش بیشتر باشه. اما پیشنهاد میکنم فریمورک هاشُ برای تجربه هم که شده امتحان کنید.

پیشنهاد

ارسال نظر

اسامه در تاریخ 1399/02/09 - 19:33 نوشته
این دلیل نمی‌شه که بگی به گو نیازی نیست. باید با معماری میکروسرویس‌ها آشنا باشی تا متوجه بشی گو کی به کارت می‌آد.
پاسخ احسان:

در این مطلب کاملا مشخصه که توضیح دادم چرا به وب فریمورک های گو نیازی نیست. موضوع استفاده یا عدم استفاده از فریمورکه.

مهدی شکوری در تاریخ 1399/04/07 - 14:51 نوشته
سلام. من هم مدت دو سال هستش که دارم با Go کار می کنم و فریم ورک IRIS رو استفاده می کردیم. الان علاقه دارم در مورد سایر فریم ورک ها به جهت اینکه شما تجربه هم داشتی بدونم. و اینکه برام هم جالبه بدونم چرا از اصطلاح " روم به دیوار " برای iris استفاده کردی؟! ممنون میشم تجربیاتتون رو با من به اشتراک بگذارید. با احترام.
پاسخ احسان:

سلام. من خودم gin رو دوست داشتم اما در نهایت گفتم چرا بهشون نیاز نداریم و الان هم بدون فریمورک هاش کار میکنم. iiris هم برنامه نویسا تحریمش کردن به خاطر اینکه یه سری رفتار زننده داشته. مثلا توی گیت هاب ظاهرا pull request ها رو پاک میکرده و خودش کامیت میداده و...

maybe no one در تاریخ 1399/11/02 - 11:05 نوشته
بنظرم خیلی مباحث رو درنظر نمیگیرید، مثل code generation و database migration در فریمورک هایی که ORM Embedded هستند، ایجاد داکیومنت های فنی (REST API Docs like swagger / Postman) و integrity بین پکیج های یک فریمورک که به نسبت integrity بین پکیج هایی که شما خودتون custom انتخاب میکنید بیشتر هستش. وجود راهکار های straight forward تر برای پیاده سازی مسائل در مثال ها و community خود فریمورک و در آخر وجود داکیومنت یکپارچه و واحد جهت ارائه به اشخاص جدیدالورود به تیم توسعه.