احسان رضایی

یک توسعه دهنده

کتاب الگوهای طراحی به بیان ساده(design patterns / دیزاین پترن)

در مهندسی نرم افزار، design patterns(الگوهای طراحی) راه حل‌های قابل استفاده برای مشکلاتی هستند که معمولاً در طراحی نرم‌افزار اتفاق می افتند.

طرح های از پیش ساخته شده‌ای که می‌توانید برای حل مشکلات آن‌ها را سفارشی کنید. شما نمی‌توانید یک الگو را با جستجو در stackoverflow پیدا و در برنامه خود کپی کنید. الگو ها یک قطعه کد خاص نیستند، مفاهیم کلی برای حل مشکلات خاص هستند. شما باید با درک این مفاهیم آن‌ها را در برنامه خود پیاده‌سازی کنید.

کتاب refactoring / ریفکتورینگ

Refactoring مجموعه‌ای از تکنیک‌هاست که به منظور اصلاح و بهبود کدهای قبلی بدون تغییر در عملکرد و رفتارشان جهت خوانایی، کارامدی و قابلیت نگهداری بیشتر انجام می‌شود.

در کتاب Refactoring اثر Martin Fowler نوشته شده: refactoring تکنیک مرتب/منظم سازی برای تجدید ساختار کد موجود است. تغییر ساختار داخلی کد بدون تغییر رفتار خارجی آن.

refactoring یک سرمایه‌گذاری و راه حلی برای مقابله با کد کثیف و بدهی فنی است که باعث کاهش هزینه‌های توسعه نرم‌افزار در آینده خواهد شد.7 تصور غلط کارفرما در مورد پروژه های نرم افزاری

در دست نوشته ها , / تاریخ ارسال 1396/06/14 - 15:44 / 4 نظر / 1345 بازدید / آخرین ویرایش 1401/08/01 - 14:59

از اولین باری که برنامه نویسی رو تجربه کردم تا الان با افراد مختلفی همکاری داشتم، کارفرمایان ریز و درشتی که اغلب به هدفشون نرسیدن! بیشتر از اینکه ابزار ها و تکنولوژی های مورد استفاده توسعه دهنده رو بررسی کنید باید به دنبال کسی بگردین تا کارُ با موفقیت انجام بده. اما چرا خیلی از پروژه هایی که میبینم شکست میخوره؟ مقصر همیشه توسعه دهنده نیست. گاهی تصورات اشتباه کارفرما باعث میشه یک پروژه نرم افزاری هیچ وقت به پایان نرسه. مثلا:

1) پروژه دقیقا بر اساس زمان بندی که توسعه دهنده داده تموم میشه.

این موضوع که ما توسعه دهنده ها اغلب خوش قول نیستیم واقعیت داره، البته موضوعی نیست که با خنده ازش بگذریم و یا اینکه بهش افتخار کنیم. به هر حال هر دو طرف میبایست یک انحراف معیار برای زمان مشخص شده در نظر بگیرن. اگر بیشتر شد ممکنه دلیل منطقی داشته باشه، به هر حال در این شرایط باید کمی صبور و خوش اخلاق باشید.

2) من یک نرم افزار مادام العمر خریدم.

پروژه های نرم افزاری هم فنا پذیرند! سرعت رشد ابزارها و تکنولوژی بسیار بالاست و با توجه به یکسری معیار در پروژه شما طول عمر مفیدش قابل تخمین هست. مثلا 5 سال و شاید کمتر! بعد از اون باید پروژه بروزرسانی بشه.

3) بعد از تحویل نرم افزار دیگه نیازی نیست تا جایی هزینه کنم.

زمان تحویل پروژه هیچ وقت به معنی پایانش نیست. معمولا وقتی پای ارتقا یا پشتیبانی میاد وسط کارفرما شوکه میشه چون فکر میکنه همه چیز تموم شده.

4) اگر به توسعه دهنده فشار بیارم کارم زودتر تموم میشه.

این تصور نتیجه عکس داره. اگر قرار باشه توسعه دهنده کاریُ با سرعت انجام بده احتمال وجود باگ رو هم باید در نظر بگیرید. فشار آوردن به توسعه دهنده و از بین بردن تمرکزش کار درستی نیست و اگر بهش اطمینان دارید به جای اینکه در مقابلش قرار بگیرید ازش حمایت کنید.

5) هزینه ای که برای این نرم افزار میدم خیلی زیاده.

اغلب اینطور نیست، کاری نداره، دستمزد توسعه دهنده های سایر کشور ها رو بررسی کنید.(این جاش خیلی درد داشت دیگه ادامه نمیدم!)

6) فلان امکانات باید توی پروژه باشه، اینا که جزو بدیهیات هر پروژه ای هست.

اینطور نیست. اگر با توسعه دهنده قرارداد بستید اون هم باید پیوست فنی رو بهتون بده. در چهارچوب این دو مدرک کار خوب پیش میره ولی اگر یکی از اونها موجود نباشن توقع نداشته باشید توسعه دهنده ذهن شما رو بخونه و چیزی که اونجاست رو براتون پیاده کنه. اون رمال یا کف بین نیست و در نتیجه اگر کارتون رو انجام نداد یا دعواتون شد مقصر خودتونید. 

7) X روز برای پیاده کردن فلان چیز! اینکه کاری نداره! همش دو خط کده من خودم قبلا یه زمانی برنامه نویسی کار میکردم.

پایین اوردن ارزش کاری خیلی بده. حتی اگر برنامه نویس خبره ای هم باشید اما چون درگیر پروژه نشدین در مورد قضاوت و فکر هاتون احتیاط کنید. دقیقا همون مثال داخل گود و خارج گوده! به این فکر کنید اگر توسعه دهنده در جوابتون بگه "باشه، این قسمتُ خودت بنویس من پولشُ بهت میدم!" از پسش بر میایین؟!

پیشنهاد

ارسال نظر

محمدرضا سلطانی در تاریخ 1396/06/15 - 09:27 نوشته
سلام. خیلی عالی بود این پست. نوشتن رو ادامه بده رفیق. همیشه بنویس.
عطا در تاریخ 1396/06/15 - 09:43 نوشته
همش عالی، چند جاش قابل مللموس یکی اون درد داشت، یکی هم خودت بنویس پولشو بهت میدم. 3پاس
سراج در تاریخ 1396/06/21 - 01:05 نوشته
با تشکر از متن خوب با ذکر منبع منتشر در وب شخصیم منتشر شد
یوشا در تاریخ 1396/07/19 - 23:14 نوشته
عالی